Za co polubić Mod-X’a?

Logo ModXNie tak dawno trafiłem, na obecny już nieco “w branży” framework/cms – ModX – a już okazało się , że w między czasie zdążył się on podzielić na dwa stream-y: Evolution i Revolution…

Nie podejmę się analizy czym różnią się  te dwie gałęzie projektu. Nie tracąc czasu podjąłem zgłębianie nowszej z nich – z uwagi na poważne plany pod kątem najbliższych wdrożeń.

Czym zaskakuje Mod-X ?

Potężnym zaskoczeniem jest podejście do budowania site-u w tym środowisku.
Otrzymujemy czysty framework – i póki sami nie sklecimy sobie layootu strony – treść wyświetlać się będzie jako plain-html 🙂

Szokujące – ale… Ma sens. Okazuje się bowiem, ze framework ukierunkowany jest na całkowite podporządkowanie woli i gustowi projektanta. Trudno tego nie docenić. Nie ma tu nic co było by zbędne.
Co zabawne – nie ma – podstawowej – by się zdawało – funkcji statystyk serwisu www.  Z drugiej strony – chyba pierwszy raz ktoś przekalkulował ile czasu się oszczędza pomijając składowanie statystyk w bazie danych. Te same dane wszak możemy sobie wydobyć ze statystyk serwera www…  Może to i mniej eleganckie – ale mnie to podejście ujęło. Jak się bowiem okazuje, statystyki – prócz spulchniania bazy danych – często okazują się i tak nie przydatne.
Reszta funkcjonalności – daje się z powodzeniem zainstalować – tyle, że sami decydujemy o zestawie funkcjonalności jakie są nam potrzebne. 

Skąd ja to znam???

Pierwsze skojarzenie po poznaniu architektury Mod-x? Etomite!

Tak, stary, dobry Etomite do złudzenia przypomina ModX – pod względem podejścia do szablonów, pluginów, wycinków kodu, prostoty zarządzania.
Może dlatego od razu przypadł mi do gustu. Jednocześnie bowiem ,ma wszystko to czego Etomite już nie posiada – nowoczesny silnik z doskonałymi pluginami, silnik aktualizacji, AJAX-owe gadżety. I co najważniejsze – rozwija się. Dynamicznie i nieprzerwanie.

może jest jakieś pokrewieństwo między Etomite i MOD-X’em – nie wiem – nie udało mi się tego ustalić.
Najważniejsze, że znalazłem zastępstwo dla wysłużonego Eto.

Co daje MOD-x?

Trudno mi jest w 100% podsumować środowisko , kóre dopiero poznaję ale:

  • jest dobrze zorganizowany panel administracyjny
  • system aktualizacji pluginów i silnika / jądra frameworku
  • świetnie zorganizowane repozytorium rozwijanych pluginów
  • efektywne cache’owanie
  • konteksty umożliwiające budowanie niezależnych struktur wewnątrz strony www
  • wsparcie dla stron wielojęzycznych
  • pełne logowanie pracy środowiska
  • autoryzacja LDAP/AD
  • zoptymalizowany pod kątem SEO

Nie piszę tu o rzeczach, które znamy z Etomite – gdyż interesują mnie przede wszystkim korzyści płynące z migracji od tego środowiska.
Pierwszy site już niebawem. Nic przecież tak nie edukuje jak praktyczna “walka wręcz” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.