Katalog produktów z Concrete5

Budowa katalogu produktów jest zawsze dość kłopotliwa i często zmusza do pisania dedykowanego panelu do zarządzania treścią.

Powód jest prosty: każdy klient ma inną wizję prezentacji danych i tego, co chciałby w takim katalogu zawrzeć.
Główny cel jednak zawsze jest jeden – pełna inwentaryzacja oferty z zachowaniem łatwego zarządzania treścią. Ot –  żeby każda sekretarka czy inny biurowy wyżeracz mógł spokojnie ogarnąć tajniki dodawania / modyfikowania produktów.

O tym, jak doskonale można się wyręczyć Concrete5 wiedza tylko Ci, którzy zaprzyjaźnili się z rewelacyjnym dodatkiem umożliwiającym tworzenie własnych “bloków” czyli obszarów dla treści:  Designer Content.

Sam gotów byłem pisać taki katalog od podstaw, żeby tylko zaspokoić powodowane lenistwem oczekiwania klienta.
Zawiłość tworzenia stron z  opisem kolejnych  produktów, faktycznie – nawet w oparciu o szablon może być kłopotliwe. Dlatego postanowiłem napisać samodzielnie wtyczkę dla C5.

Szybko jednak natrafiłem na problemy z API. Zwalczając je odkryłem znakomitą wtykę – Designer Content, która jest w istocie kreatorem formularzy i typów treści. Słowem – narzędziem do projektowania własnej treści w oparciu o predefiniowane pola, z możliwością dodawania dowolnych mediów z kolekcji tworzonych w panelu C5.

Jakby tego było nie dość, aby łatwiej nam było zapanować nad stroną wizualną podczas prezentacji danych, możemy swobodnie zdefiniować wrappery – czyli tagi, w które wlewana będzie treść poszczególnych pól naszego bloku
Krótko mówiąc – mamy do dyspozycji narzędzie tworzące nam kompletny blok, który musimy jedynie oprawić stylami CSS – o ile jeszcze ich nie posiadamy w szablonie strony.

Resztę niezbędnych funkcjonalności – jak promowanie wybranych artykułów na stronie głównej czy wyróżnianie ich w dowolny sposób – załatwiaja dodatkowe atrybuty stron oraz dedykowane bloki wyświetlające wskazaną w ten sposób treść.

Wielu projektantów przechodziło już przez podobne historie – stąd tak miłe, gotowe rozwiązania jak ThumbView, będące  alternatywnymi szablonami dla podstawowych bloków takich jak “pagelist”, które umożliwiają tworzenie list z miniaturami i osobno definiowanymi opisami (niezależnie od treści zamieszczonej na podstronie).
Wszystko czego nam potrzeba, to zainstalować wtyczkę i wybrać odpowiedni szablon przy definiowaniu bloku PageList.
ThumbView, dodatkowo daje możliwość przełączania się między widokiem w trybie listy lub tabularcznym.

Już niebawem przykładowe zastosowania na “żywych” stronach – jako uzupełnienie tego tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.