Esencja funkcjonalności – małe gabaryty i moc możliwości

Nie tak dawno zainteresowałem się programowaniem w Pythonie dla Symbiana, a już mam okazję poznać nową wersję systemu S60 (V.5) dzięki nowemu telefonowi Nokii: 5530 ExpressMusic.
Obecny na rynku od września (w Polsce, od listopada) telefon chyba jeszcze nie został dostrzeżony przez rynek – mimo wielkiego potencjału.
Nokia 5530Nigdy nie byłem miłośnikiem telefonów tej firmy, jednak dzięki E51 zmieniłem zdanie.
Telefon jest genialnym połączeniem zaawansowanego smartphone`a oraz poręcznego urządzenia PDA.

Dotykowy ekran o rozdzielczości 640×360 pix, wifi, Symbian S.60 piątej generacji – i slot kart – z defaultu zapchany kartą mikro-SDHC 4GB – sprawiają, że biorąc go do ręki, rozstajemy się z nim niechętnie.

Nic tylko zacząć prace nad oprogramowaniem nowej zabawki.
Pełnowymiarowa klawiaturka QWERTY wyświetlana na ekranie, sprawia, że pisze się bardzo wygodnie – i nawet użycie klienta SSH nie będzie już kłopotem.
Co najważniejsze jednak – można używać aplikacji flashowych oraz oczywiście Pythona (obecnie, port w wersji 1.9.4) dzięki czemu mam nadzieję zacząć eksperymenty z oprogramowaniem najlepszych feature`ów jak “akcelerometr” czy touchscreen.
Zupełnie celowo nie piszę o aparacie czy integracji softu z portalami społeczościowymi, bo to gadżety bardzo młodzieżowe – mało istotne dla odbioru tego urządzenia.
Cieszy fakt, że Nokia celnie uderzyła w nisze okupowaną przez Samsunga – a jednocześnie udostępniła to , co tak lubię w Nokiach serii E.

Pozostaje się tylko zastanowić, jak będzie wyglądał mój kolejny telefon… Czy będzie posiadał tylko jeden proc? czy może będzie już suportował wirtualizację, a może będzie miał gniazdo HDMI do pracy z “większym” ekranem? 🙂

Kierunek rozwoju technologii mobilnych zdumiewa. W pozytywny sposób na szczęście.
Pytanie tylko – jak trwałe okażą się te urządzenia. Oby dwuletnia gwarancja wystarczyła…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.