CSS w Sharepoint 2007 i 2010 – na własne oczy… W 3D.

Team Site w 3DNie do każdego przemawiają linie kodu html – czy co gorsza .NET, javascript itp.

Nie każdy też rozumie konstrukcję stylów CSS – dlatego posłużyłem się nowym, fantastycznym gadżetem Firefoxa, o który wzbogacono wbudowany debugger tej przeglądarki – Wizualizację layoutu w 3D!

Typowe (czy. normalne i standardowe) strony są stosunkowo nudne, używając ledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt definicji CSS. Jest  jednak produkt, który niezmiennie nije wszystkie inne na głowę w tym względzie.

Produkt , w którym ilość kodu musi równoważyć koszty jego wdrożenia… Microsoft Sharepoint!

W załączeniu – ilustracja przedstawiająca layout strony TeamSite, dedykowanej pracy grupowej (współdzielenie dokumentów itp…) – dla porównania – w SP2007 i nowszej wersji: 2010.

Trzeba przyznać, że Microsoft mierzy wysoko ze swym produktem – jak widać- w każdym wymiarze, bo doprawdy rzadko się zdarza, aby jeden element html mógł mieć nadane tyle stylów co w przypadku Sharepoint-a…

To jasno też pokazuje, jak wielkim wyzwaniem jest modyfikowanie czegokolwiek w tak skonstruowanym szablonie strony. Żaby się w tym odnaleźć trzeba czegoś więcej niż biegłości programistycznej. Potrzeba filozofii ZEN, i dużej ilości kawy – lub wręcz przeciwnie – ziół kojących nerwy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.